وب رخ | هفتۀ اول از ۵۲ هفته با تجربۀ کاربری
16252
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16252,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

هفتۀ اول از ۵۲ هفته با تجربۀ کاربری

اولین قانون تجربه کاربری

“شما نمی‌­توانید ارتباط برقرار نکنید. هر رفتار نوعی از ارتباط است. به دلیل این که رفتار همتای دیگری ندارد، عدم برقراری ارتباط غیرممکن است (به این معنی که ضدرفتار وجود ندارد). “- اولین اصل پائول واتزلویک در مورد ارتباطات.

این اولین قانون تجربه کاربری است. هر کاری که یک طراح انجام می­‌دهد بر روی تجربه کاربران تاثیر می‌­گذارد. هر حرکت و تصمیمی شامل اضافه کردن هدفمند یک عنصر طراحی تا از قلم انداختن سهوی یک پیام حیاتی، بر رفتار آینده افرادی که برایشان طراحی می‌کنیم،  اثرگذار خواهد بود.

به این ترتیب، یکی از هدف‌های ابتدایی هر طراح خوب مخابره‌ی پیام مورد نظر است… همان پیامی که به تجربه کاربری مثبت منجر می‌­شود. قلم نویسنده، رنگ نوشته‌، هم‌طرازی لیبل‌های فرم، تاکید بر روی متن با استفاده از حروف بزرگ در ابتدای کلمات یا استفاده از حروف کوچک برای لینک‌های جهت یابی- حتی فقدان یک الگوی طراحی – همگی جزئی از این ارتباطات هستند.

با آگاهی از این مطلب، می­‌توانیم این پرسش را مطرح کنیم (و خوشبختانه به آن پاسخ دهیم) که، ” آیا این عنصر آنچه را که من قصد دارم با کاربر مطرح کنم، پشتیبانی می‌­کند یا آنرا نقض می‌‌کند؟ ” و با پرسیدن این سوال شما خودتان را در حال تصحیح و بهبود موارد کوچک خواهید یافت؛ چیزهایی که در نهایت تجربه کاربر را رقم می­‌زنند و اغلب گفته نمی‌­شوند یا بدون توجه از کنار آنها عبور می­‌کنیم.

چه چیزی تجربه کاربر را تشکیل می­‌دهد؟

تجربه کاربر در واقع از تمامی تعاملات یک فرد با نام تجاری، شرکت یا سازمان شما به وجود آمده است. این تجربه ممکن است تعاملات با نرم افزار شما، وب سایت شما، مرکز تماس شما، تبلیغ، یا استیکری روی کامپیوتر شخصی دیگر، تعامل با یک برنامه موبایل، تعامل با حساب کاربری توییتر شما، از طریق ایمیل شما و حتی احتمالا به صورت رو در رو را در بر بگیرد. مجموعه‌ای از این تعاملات در طول زمان تجربه کاربری است.
کار طراح تجربه کاربری برنامه‌ریزی برای این لحظات است. بخشی از مسئولیت‌های آن‌ها این است که تمامی تعاملات را به تعاملات مثبت تبدیل کنند و این امر تمامی جنبه‌های نرم‌افزار، قلم، تصاویر، طرح‌بندی‌ها، فرآیند‌ها و تجارب فیزیکی را شامل می­‌شود. اگر بخشی از این تجربه کاربری، فوق‌العاده و بخشی از آن ناخوشایند باشد، مایه سرافکندگی است. یک‌ دست بودن بسیار حائز اهمیت است.

تجربه کاربری چندین عمل را پوشش می‌­دهد. اجازه دهید یک مثال از معماری بیاوریم. اگر یک معمار توسط یک مشتری پولدار برای خلق یک تجربه کاربری عالی استخدام شود، در ساختارهایی که در حال حاضر مردم در آنها زندگی می‌­کنند محدود نمی­‌شود. آنها به محوطه سبز اطراف، کمان سر در ورودی، منظره ملک در هر زاویه… حتی شاید مسیری که میهمانان در آن مورد استقبال قرار گرفته و جایی که میز در آن قرار دارد توجه کنند. این نقاط تعامل اولیه بخش‌های مهمی از یک سیستم بزرگتر محسوب می‌­شوند… خود خانه صرفا یک تکه از پازل به حساب می‌آید.

طراحان وب که تا کنون به شکل سنتی در نقش خالقان صفحات محصور شده­ بودند، حالا میدان دید وسیع‌­تری در اختیار خواهند داشت. چشم‌­اندازی که مردم در آن طراحیِ ما را به شکل گسترده‌­تری نسبت به قبل تجربه می‌کنند. بنابراین ما باید روش‌هایی در پیش بگیریم که تمامی جنبه‌های تجربه را شامل شود.

دیدگاهی داری ؟

با خبرم کن از
avatar
ترتیب مشاهده:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
مسیح
مسیح

سلام

wpDiscuz