وب رخ | هفتۀ دوم از ۵۲ هفته با تجربۀ کاربری
16265
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16265,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

هفتۀ دوم از ۵۲ هفته با تجربۀ کاربری

حل مشکلات موجود

در تلاشی برای خلق تجربه کاربری فوق‌العاده، می‌خواهیم پرده‌ها را کنار بزنیم و محصول جدیدی خلق کنیم، تا به مردم یک ویژگی درخشان را معرفی کنیم. اما اغلب اوقات در دام نوآوری گرفتار می­‌شویم. دام نوآوری زمانی اتفاق می‌­افتد که تلاش می­‌کنیم مشتریان و کاربرانمان را شگفت‌زده کنیم، آن چنان بر روی خلق چیزی جدید تمرکز می­‌کنیم که زمان حال را از یاد می­‌بریم.

برای ایجاد تجارب کاربری عالی باید بر روی زمان حال تمرکز کنیم. در واقعیت مسائل کاربران ما به شکلی دردناک متداول، پیش پا افتاده و اغلب مشهودند. وظیفه ماست که این درد را تسهیل کنیم و در  این راه نیاز به اختراع چیز جدید و خارق العاده‌­ای نیست. در کل  مشکلی نیست. موفقیت یک روند افزایشی ست.

شرکت­‌های زیر را در نظر بگیرید. این شرکت­‌ها به شکلی گسترده از نظر داشتن بینشی وسیع در ایجاد تجربه کاربری عالی شناخته شده‌اند:

Netflix

Netflix به شما این امکان را می­‌دهد که فیلم‌ها را مانند هر سرویس اجاره­‌ای دیگری به آسانی و در منزل اجاره کنید و سخت در تلاش‌­ می‌کند تا پیشنهادات درخوری در زمینه معرفی فیلم­‌ها در اختیار شما قرار دهد. آنها این موفقیت را با حذف مشکل ناراحت کننده تاخیر، که تقریبا به وسیله تمامی شرکت­‌های  اجار‌‌ه‌­ای به وجود آمده بود، به دست آورند. گاهی اوقات یک تجربه خوب نه از اضافه کردن بلکه از حذف کردن حاصل می‌­شود! Netflix  مشکل جدیدی را حل نکرد، آنها صرفا یک مشکل قدیمی را حل کردند.
Zappos

Zappos  یکی از متداول‌ترین محصولاتی که می‌توان تصور کرد را به فروش می­‌رساند: کفش. Zappos با حل یک مشکل فراگیر ناشی از شرکت‌های مبتنی بر وب ضعیف  (سرویس‌های بد)، قد علم کرده و درخشیده است. سرویس‌دهی یکی از قدیمی‌ترین مشکلات شناخته شده در تجارت است…. در هر سن و هر زمانی فراهم کردن سرویس‌دهی عالی منجر به تجربه کاربری فوق‌العاده خواهد شد.
Jetblue

Jetblue کار ساد‌ه‌­ای انجام داد: آنها صفحات نمایش با دسترسی شخصی به پشت صندلی­‌های هواپیماهایشان اضافه کردند. هیچ جای این تکنولوژی جدید نبود، اما تجربه‌ی داشتن کنترل بر روی سرگرمی­‌ها در حین پرواز یک تجربه جدید بود. همراهی این نوآوری با منوی غذا آنقدرها هم بد نبود و هر دو این ویژگی‌ها بر اساس تجربه کاربر از پرواز به سرعت هر چه تمام‌تر بهبود یافتند.

این شرکت­‌ها مشکلات آینده را حل نکردند، بلکه مشکلات شناخته شده موجود را حل کردند. به این شکل شما از طریق کم کردن نقاط ضعف شناخته شده فعلی یک تجربه کاربری عالی  فراهم می­‌آورید. پس زمانی که با مشکلات دست و پنجه نرم می‌­کنید، بر روی اکنون تمرکز کنید نه بر روی جدید بودن.

اگر شما مشکلات را به خوبی درک کرده باشید، راه حل آنها معمولا ساده است

” طراحی خوب حلّال مشکلات است”- جفری وین

شما می­‌توانید اینگونه برداشت کنید که حل مشکل در عمل همان طراحی خوب است. طراحی خوب به ندرت به انتخاب بین “میزان درخشش داخلی ۱ پیکسل” یا مرتب کردن تعدادی از بلوک‌های محتوا ختم می‌شود. اغلب اوقات، این کار به معنی حذف فرضیات شخصی یک نفر و اعمال تکنیک­‌های حل مسئله به منظور شناسایی مشکل واقعی است. برخی تکنیک‌هایی که می­‌توانند کارساز باشند عبارتند از:

  • Kaizen (استعاره از پنج “چرا”)

فرآیند پرسش پنج “چرا؟”، روابط علت و معلولی را جهت یافتن مشکل ریشه‌ای جست و جو می­‌کند.

  • نقض فرض

جمع‌آوری همه مفروضات و معکوس کردن آنها به منظور ایجاد نوآوری.

  • قیاس

بررسی اینکه آیا مشکلی مشابه در حوزه دیگر حل شده است.

در حالت ایده‌آل، خروجی این متدها  لیستی از مشکلات قابل بررسی و اقدام در اختیار ما قرار می‌­دهد که می­‌توان بر روی آنها عملیات انجام داد. این کار به فرآیند ایجاد تجربه‌­ای که انتظارات نهایی کاربر را برآورده می‌­کند و یا حتی از آن فراتر می­‌رود کمک خواهد کرد.

پذیرش یا پیدا کردن راه حلی که به تجربه‌­ای جذاب و دلچسب منجر شود، نتیجه آنالیز دقیق و عملکرد مناسب عناصر طراحی است. این عناصر در واقع برای پشتیبانی و برقراری ارتباط با هدف دلخواه محصول شما به کار برده می‌شوند.

همانطور که Bertrand Russell گفته است، “بزرگترین چالش برای هر فرد متفکری[طراح] بیان مشکل به گونه ای  است که راه حلی نیز برای آن وجود داشته باشد.”

دیدگاهی داری ؟

با خبرم کن از
avatar
wpDiscuz